K-Ras Akreditasyonu

K-Ras Akreditasyonu

Laboratuvarımız K-RAS Testinde Uluslararası akrediteye sahiptir.

KRAS NEDİR ?

KRAS, KRAS proto-onkogeni ile kodlanan ve normal hücre çoğalması sinyal iletiminde görev alan bir proteindir. Mutasyona uğrayan KRAS  güçlü bir onkogen haline gelmektedir.

KRAS kendisine GTP molekülü bağlıyken aktif ve GDP molekülü bağlandığında inaktif olan iki halde bulunur. GTP’nin GDP molekülü ile yer değiştirilmesi GEF proteni ile gerçekleşir. KRAS geninin 12. veya 13. DNA kodon dizisinde meydana gelen mutasyonlar, KRAS proteininin GTP ye bağlı kalma halinin uzamasına sebep olur ve hücre içerisinde normalden fazla oranda hicre öoğalmasinyali üretilmiş olur. Bu durum bazı dokularda (kalın barsak, pankreas ve akciğer başta olmak üzere) diğer gen değişikliklerinin de oluştuğu şartlarda kanser hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır.

Kanser tedavisinde hücre içi sinyal iletiminin KRAS proteni öncesindeki aşamalarını durduran ilaçların kullanılması, mutasyonlu KRAS genini taşıyan ve KRAS aktivasyonu çok güçlü olan hücrelerde yeterli cevabı sağlayamamakta ve bu hastaların klinik olarak bu tür kanser ilaçlarından yararlanmasına engel olmaktadır. EGFR hücre reseptörünü hedef alan Cetuximab (Erbitux) ve Panitumumab (Vectibix) kemoterapi ilaçlarının kullanılmadan önce kanser dokusunda yapılan genetik test ile KRAS geninin mutasyonlu olup olmadığı araştırılmalıdır. Mutasyonlu KRAS geni saptanan hastalarda yukarıdaki ilaçların kullanılmasıyla klinik cevap alınamayacaktır.